top of page

Wisconsin Kart Eşleme Testi

Wisconsin Kart Eşleme Testi Nedir ?

 

          Wisconsin Kart Eşleme Testi, yetişkin bireylerde soyut akıl yürütme yeteneğini değerlendirmek amacıyla geliştirilen ilk eşleme testlerinden birisidir. Bununla birlikte bu test ile kavramsallaştırma, stratejileri oluşturma ve iptal etme yeteneği, problem çözme, dikkati sürdürebilme, zihinsel esneklik gibi beynin yönetici işlevleri olarak bilinen işlevler de değerlendirilmektedir. Test içeriği, her biri 64 tepki kartından meydana gelen iki kart destesi ile dört uyarıcı karttır.

 

 

Wisconsin Kart Eşleme Testi Nasıl Yapılır ?

 

          Testi alan kişiden istenen görev, destedeki her bir tepki kartını doğru olduğunu düşündüğü uyarıcı kart ile eşlemesidir. Doğru eşleme kategorisi renk, şekil, sayı olarak sıralanır. Tepkinin doğru ya da yanlış olduğu hemen sonrasında iletilir fakat doğru eşleme kategorisi hakkında bilgilendirme yapılmaz ve kişi tek seferde arka arkaya 10 kez doğru eşleme yaptığında bir sonraki kategoriye geçilir.

 

 

Testin Türü Nedir ?

 

Nöropsikolojik Test

 
Wisconsin Kart Eşleme Testi kimlere uygulanır ?

 

Bu test yetişkin bireylere uygulanabilir.

 

Wisconsin Kart Eşleme Testi nasıl uygulanır ?

 

Bu test, bireysel olarak uygulanır.

 

Wisconsin Kart Eşleme Testi ne kadar sürede uygulanır ?

 

Test uygulaması bireysel olarak farklılık göstermek ile birlikte süre sınırlaması yoktur. Yukarıda bahsedilen altı adet kategorinin tümünün tamamlanması halinde veya iki destede bulunan kartlarının tamamı kullanıldığında test tamamlanır.

bottom of page