EVLİLİK ÖNCESİ

DANIŞMANLIK

Uyumlu ve sağlıklı evlilik için, evlilik öncesinde çiftlerin birbirlerini doğru tanımaları, ihtiyaçları ve beklentilerini doğru anlamaları ve gelecekte doğabilecek ilişkisel ve iletişimsel problemleri konusunda farkındalık edinmeleri oldukça önemlidir.

Boşanma oranlarının önemli ölçüde düşürülmesinde etkili olduğu araştırmalarca ortaya konmuş ve uzun yıllar boyu Avrupa ve Amerika’da kendisine uygulama alanı bulmuş olan Evlilik Öncesi Danışmanlık hizmeti, evlilik yolunda adım atan çiftlere bu süreci olabildiğince sağlıklı sürdürebilmeleri adına gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefler.

Evlilik Öncesi Danışmanlık, evlilik hakkında doğru bilgilendirme ve gerçekçi beklentiler ile, hayal kırıklıklarının önüne geçer.

Çiftlerin birbirlerine olan güvenlerini artırmak, birbirlerini tanımaları konusunda rehber olmak, eş seçimi, sorumluluklar, çiftlerin birbirlerinden beklentileri, iş bölümü, ilişkideki uyumu ve iletişim becelerini güçlendirmek, idealize etmekyle ilişkili sorunlar, eş rolü, farklılıklar ile baş etme, kıskançlık ve cinsel hayat gibi konular çalışma alanlarının bazılarıdır.

Evlilik, hazırlığının kriteri yaş olmayan bir unsurdur. Bireylerin uyumlu bir evlilik için ihtiyaç duydukları şeyler farklılaşabilir. Evlilik Öncesi Danışmanlık; çiftleri ileride evlilik yaşantılarında ne gibi sorun alanlarıyla karşılaşabilecekleri konusunda bilgilendirmeyi, ihtimal dahilindeki sorunlara yönelik hazırlıklı olmalarını sağlamayı amaçlar.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Hangi Alanlarla Çalışılır ?

Doğru Eş Seçimi

Çiftlerin Birbirlerini Daha İyi Tanımaları

Anlamak ve Anlaşılmak

Sorumluluklar

Güven Çalışmaları

Eş Rolü

Birbirini Daha İyi Tanımak ve Anlamak

İlişkide Uyum

İletişimsel Problemler ve İletişimi Güçlendirme

Çiftlerin Birbirlerinden Beklentileri

Çiftlerin Evlilikten Beklentileri

İş Bölümü

Farklılıklar İle Baş Etme

Cinsel Hayat

Kıskançlık

Olası Problemlere Yönelik Farkındalık

Gizliliğin Sınırları Nelerdir ?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası emirlerince; kişinin kendisine veya bir başkasına yönelik zarar verme eğiliminin varlığı veya planının gündeme gelmesi halinde psikolog – psikolojik danışmanın bu durumu yetkili mercilere bildirme yükümlülüğü mevcuttur. Bunun dışında kalan her şeyin terapist ve danışan arasında özel ve gizli olarak kalması zorunludur.

Çalışma Saatlerimiz

Hafta içi:   10:00  -  19:00

Hafta sonu: 09:00  -  20:00

Remzi Oğuz Arık Mahallesi Paris Caddesi

No:49/B Daire3

0312 428 4487

  • Facebook
  • Instagram

+90 (312) 428 44 87

+90 (312) 428 44 87

Hafta içi:    10:00 - 19:00 

Hafta sonu: 10:00 - 20:00 

  • Facebook
  • Instagram

Tüm Hakları Saklıdır

Terapal Psikoloji Logo.jpg